Barbara Bursztynowicz - Aktorka

CAFE-TEATR

 

Powstał w małym bistro na ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie w Warszawie. Stąd też jego pierwotna nazwa "Cafe-Teatr na Francuskiej". Barbara Bursztynowicz, kompozytor Janusz Tylman i autor tekstów Jacek Bursztynowicz, przy udziale współwłaścicielki bistra Ireny Dąbrowskiej, stworzyli w kawiarence, znanej także

z piosenki śpiewanej przez Sławę Przybylską "Na Francuskiej, na Francuskiej

jest niewielka kawiarenka", kameralny kabaret liryczny. W pierwszym programie pt. "Na Francuskiej" w piosenkach, skeczach i monologach w sposób dowcipny i wzruszający, dzieląc się osobistymi refleksjami, opowiadali o współczesności. W tle przewijał się obraz Saskiej Kępy z jej niepowtarzalnym klimatem.

Drugi program pt. "Spotkanie w bistro" opowiada o samotnej kobiecie i mężczyźnie, którzy poznają się w małym bistro. Trudna przeszłość każdego z nich zbliża oboje do siebie i skłania do szukania dróg wyjścia ze swojej samotności. W piosenkach

i dialogach bohaterowie programu opowiadają o swoim życiu, swoich niepokojach

i marzeniach. W każdym programie pojawia się gość, którego występ stanowi dodatkową atrakcje i dopełnienie spektaklu. W tej roli często pojawiała się wybitna piosenkarka Sława Przybylska, a także solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Joanna Stefańska-Matraszek. Gośćmi byli również Teresa Lipowska, Wojciech Siemion, Robert Kudelski.

Ponieważ ostatnio bistro na francuskiej zmieniło swój charakter i kierownictwo stając się restauracją, twórcy Cafe-Teatru zmuszeni byli szukać nowego miejsca. Tym miejscem stała się galeria Ateneum Młodych na Starym Mieście na ulicy Piwnej 51/53, prowadzona przez Małgorzatę Małecką. Teraz właśnie tam Cafe-Teatr prezentuje swoje programy.